
25 okt Trygg seger mot Djurgården!
Wäkiparta avslutar matchen med snyggt solomål!
Det skall sägas från början att undertecknad missade den första kvarten.
Jag inhämtar fakta från de första minuterna ur Profixio och repriserna i sändningen.
Ösk fick en kalasöppning av matchen då Simon Bäckström gör 0-1 redan efter 48 sekunder efter ett lyft från Simon Folkesson.
Det dröjde bara några minuter innan 2:an kom. Ett spelmål av Isak Cronvall efter assist från Simon Folkesson, hans andra, redan! Hur viktig är inte Folkesson med sina genombrott, där är han enormt stark?
Djurgården reducerar till 1-2 i den 16:e och får strax efter det en utvisning för ”sabotage med avgörande fördel” minsann.
Då passade Ösk på att göra målet till ledningen 1-3 av Filip Gesar efter assist från Oscar Larsson, och då hade det gått endast dryga 18 minuter.
Starkt Ösk!
Den idag hete Filip Gesar gör 1-4 och åter gör Oscar Larsson en assist nu efter 31:27.
Nu är det dags för Gesar igen och han gör 1-4, och ven assisterar, jo Oscar Larsson igen (31:27).
Djurgården reducerar igen och det till 2-4 och börjar nog hoppas på lite momentum.
Men resultatet kvarstår till paus.
Efter några minuter i andra kommer Djurgårdens 3:mål och det av Rasmus Fridolfsson efte assist av Örebrobekante Alex Adeheimer, som jag nog tycker var Stockholmarnas bästa spelare, nu 3-4.
En olycka kommer sällan ensam brukar man säga och innebar att Dif:s 4:e mål kommer efter 54:07 och åter är det Adeheimer som assiterar. Hans passningar är fortfarande riktigt fina.
Nåväl, Ösk tar åter tag i taktpinnen då Simon Folkesson snyggt gör 4-5 på en hörnvariant, som jag tycker var riktigt finurlig (61:47).
Karl Sterner åker ut när han gör en fin brytning, men tydligen ej enlig reglerna.
Med en man mindre kom skarpskytten Filip Bergman till ett bra läge, och då smäller det, och det efter assist från Filip Gesar, nu 4-6.
Spelet går fram och tillbaka då Djugården lägger in ”sista?” stöten men strorspelande Sebastian Lundgren i målet hade spikat igen för dagen.
Matchen avslutas med Liro Wäkipartas solomål, en stark prestation i sista matchminuten till slutresultatet 4-7, snyggt!
Ösk nu på 7:e plats i serien efter två matcher.
Mål och assist Ösk:
Simon Bäckström 1 mål.
Isak Cronvall 1 mål.
Filip Gesar 2 mål och 2 ass.
Oscar Larsson 2 ass.
Simon Folkesson 1 mål och 2 as.
Filip Bergman 1 mål.
Liro Wäkiparta 1 mål.
Nästa match är mot LAIK den 31/10 en lördag, kl 13:15!
Bravo Ösk Bandy!
Vi ses på Behrn!






