Fabian Fägersten har kritat på!

Blir både spelare och lagledare!

 

Fabian Fägersten förlänger med ÖSK Bandy!

Fabian, med ÖSK som moderklubb, har valt att förlänga sitt kontrakt med två säsonger. Det innebär att han är klar för sin femte och sjätte säsong i A-laget.

I Fabian får vi behålla en spelare med stort engagemang för ÖSK och en stabil försvarsspelare som alltid sprider positiv energi i laget. Således en otroligt viktig påskrift för lagets sammanhållning. Hittills har det blivit 15 seriematcher i moderklubben och fler ska det bli!

Fabian kommer även att axla rollen som lagledare under kontraktsperioden.

Sportchef Micke Kåretun kommenterar förlängningen:

”Fabian står för precis det vi vill att ÖSK Bandy ska vara – hårt arbete, lagkänsla och ett stort engagemang för klubben. Han är en viktig del i gruppen både på och utanför isen. Att han dessutom kommer axla rollen som lagledare under de kommande säsongerna känns väldigt bra för oss. Han är en person som tar ansvar, bryr sig om laget och bidrar till den kultur vi vill bygga vidare på i ÖSK.”